Saturday, January 8, 2011

ZÁZVOROVÝ SIRUP & KANDIZOVANÝ ZÁZVOR

ZÁZVOROVÝ SIRUP
Do veľkej zaváracej fľaše (4l) dáme 250 gr očisteného čerstvého zázvoru nakrájaného na tenučké plátky, k tomu pridáme na kolieska nakrájaný 1 citrón, 2 kopcovité PL lyžice kyseliny citrónovej a zalejeme 2. litrami prevarenej vychladenej vody a necháme na teplom mieste stáť 24 hodín. 
Po 24.h zázvor scedíme (nevyhadzujeme) a odmeriame šťavu. Na 1 liter šťavy pridáme 1 kg kryštálového cukru a 1 kávovú lyžičku kyseliny citrónovej. To všetko spolu zohrievame na sporáku kým sa cukor nerozpustí - nemalo by vrieť. Penu ktorá sa pri zohrievaní vytvára na sirupe zberáme lyžicou, alebo sitkom preč. Keď sa cukor rozpustí, vypneme plyn a sirup zlejeme do čistých fliaš. Ak zlievame do sklenených tak  horúci ak do plastových necháme trocha vychladnúť.
(na 250 gr. čistého zázvoru potrebujeme asi 310 gr. neočisteného, zázvor stačí oškrabať nie je potrebné orezávať)
KANDIZOVANÝ ZÁZVOR
Z odkvapkaného zázvoru povyberáme na kolieska nakrájaný citrón. Zázvor dáme do kastrólčeka zalejeme 1 dcl vody a privedieme do varu potom pridáme 250 gr. kryštálového cukru a varíme asi 30 minút. Zázvor dáme na sitko odkvapkať. Ak nám tam zostane sirup, zlejeme do zázvorového sirupu a odkvapkaný zázvor dáme na plech alebo nejaký podnos, na ktorý dáme práškový cukor, v ktorom odkvapkaný zázvor obalíme a necháme vysušiť.

No comments:

Post a Comment